İstinye Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi

BİGG Programı

TÜBİTAK BİGG Programı’na Başvurular Başladı

TÜBİTAK tarafından genç girişimcilerin desteklenmesi amacıyla oluşturulan “1512 – Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)” kapsamında uygulayıcı kuruluş olan Teknopark İstanbul ile üniversitemiz arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Teknopark İstanbul liderliğinde, İstinye Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi işbirliğiyle yürütülecek “BİGG Cube Incubation” programına başvuran ve başarılı bulunan girişimcilere TÜBİTAK tarafından 200.000TL sermaye desteği hibe olarak verilecektir.

Ayrıca, uygun başvuru sahiplerine, Teknopark İstanbul tarafından Cube Incubatıon’da Ücretsiz Ofis İmkanı, Ücretsiz Şirket Kurma Desteği, Bigg Mevcut Durum ve Stratejik Analizi, Girişim ve Yetenek Analizleri, Birebir Mentorluk ve Danışmanlık, Psikolojik Destek, Prototip Atölyesi, Islak/Kuru Laboratuvar ve Temiz Oda, Teknopark İstanbul Firmaları ile Eşleşme Çalışmaları, Türkiye’nin Önde Gelen Kurumsal Firmaları ile İşbirliği İmkanı ve Yatırımcılara Erişim gibi alanlarda da destek sağlanacaktır.

Başvuru Yapılacak Alanlar

AKILLI ULAŞIM: İnsansız Hava, Kara ve Deniz Araçları, Otomotiv ve Yan Sanayi, Otonom/Elektrikli Araçlar, Yol Güvenliği vb.

AKILLI ÜRETİM SİSTEMLERİ: Endüstriyel Bilişim, Katmanlı/Hızlı Üretim, Makina İmalat, Otomasyon, Robotik, Yüksek Performanslı Malzemeler vb.

ENERJİ VE TEMİZ TEKNOLOJİLER: Akıllı Binalar,  Akıllı Şehirler, Atıktan Enerji, Biyoenerji, Çevre, Enerji, Enerji Depolama, Enerji Verimliliği, Malzeme/Kimya Teknolojileri, Yenilenebilir Enerji, vb.

İLETİŞİM VE SAYISAL DÖNÜŞÜM: Bilgi Güvenliği, Bulut Bilişim, Büyük Veri, Eğitim, Elektronik Sistemler, Giyilebilir Teknolojiler, IOT, İletişim Ölçme-Test-Analiz, Karar Destek Yazılımları, Mobil Uygulamalar, Sanal/Artırılmış Gerçeklik, Ses/Görüntü/Metin İşleme, Turizm Teknolojileri, Web Uygulamaları, Yapay Zeka, vb.

SAĞLIK VE İYİ YAŞAM: Biyomalzeme, E-Sağlık, İlaç, Kozmetik, Spor Teknolojileri, Tanı ve Analiz Kitleri, Tıbbi cihazlar, vb.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM VE BESLENME: Akıllı ve Temiz Tarım, Bitki Sağlığı, Fonksiyonel Gıda, Gıda Güvenilirliği, Gıda Güvenliği, Hayvan Sağlığı ve Refahı, Su Ürünleri, Su Verimliliği, Tohum, vb.

 

BİGG Programı’na Kimler Başvurabilir?

  • Daha önce Teknogirişim Sermayesi ya da Tübitak 1512 desteği almamış,
  • Herhangi bir şirkette ortaklığı bulunmayan,
  • 1 yıl içerisinde mezun olabilecek durumda olan lisans öğrencileri,
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri,
  • Son mezuniyetinin üzerinden en fazla 10 yıl geçmiş olan girişimci adaylar başvurabilir.

 

Program Takvimi

28 Aralık – 31 Mart 2021 Ön Başvuruların Uygulayacı Kuruluşlar Tarafından Alınması

28 Aralık – 31 Mayıs 2021 Uygulayıcı Kuruluşlar Tarafından Yürütülen 1. Aşama Faaliyetleri

1 Haziran – 15 Haziran 2021 TÜBİTAK Tarafından 2. Aşama Başvurularının Alınması

11 Haziran 2021 Uygulayacı Kuruluşların Girişimcilere Ait Belgeleri TÜBİTAK’a Ulaştırması İçin Son Tarih

22 -26 Şubat 2021 Eksik Başvuru Belgelerinin Tamamlanması

Temmuz – Ağustos 2021 2. Aşama Panel Değerlendirmeleri

Eylül 2021 Desteklenmeye Hak Kazanan Girişimcilerinin Duyurulması

Ekim 2021 Şirket Kurulumu ve Sözleşme İmzalanması

Kasım 2021 Destek Başlangıç Tarihi

 

BAŞVURU FORMU (https://biggcube.com/basvuru/)

Başvuru formunda İstinye Üniversitesi aracılığı ile başvurulduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için https://biggcube.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.